Eğer ön mektup yazma konusuna çok fazla önem vermiyorsanız bir defa daha düşünmelisiniz. İnsan Kaynakları uzmanlarının, Yöneticilerinin ve Danışmanların özgeçmişleri ve ön yazıları birlikte okumak yerine zamanları olmadığı, bu nedenle çoğunlukla ön mektupları bir kenara koyup yalnızca özgeçmişler üzerine yoğunlaştığı düşünülür. Bazen de klişeleşmiş ön yazıların başvuran adayları yeterince tanıtmadığı düşünülerek bir kenara konulduğu da düşünülebilir.
Buna karşılık birçok araştırmanın sonucu potansiyel işveren konumundaki firmaların bir çoğunun sizin hakkınızda ilk izlenimlerini ön mektubunuzu okuyarak oluşturduklarını göstermektedir.
En olumlu etkiyi yaratabilmek için önce yazdığınız mektubun önemini iyi kavramış ve üzerinde düşünmüş olmanızın büyük faydası var. Bu mektupta altını çizmekte fayda gördüğünüz kişisel ve profesyonel özelliklerinizi vurgulayabilirsiniz. Ön mektup aynı zamanda fikirlerinizi nasıl organize ve kendinizi ne netlikte ifade edebildiğinizin göstegesidir. Ön mektubu suya atılan bir taş olarak da düşünebilirsiniz, yani bir anlamda ilk hareketi yaratan ve sonra büyüyecek halkaların başlangıcı.

Ön Mektup Nedir?

Ön mektup, okuyucuda sizinle ilgili ilk izlenimleri yarattığınız, ilgi uyandırmak için vurucu nokta olarak kullanabileceğiz ve bir sonraki aşamada okuyucuyu harekete geçirmeye yönelik kullanabileceğiniz önemli bir araçtır. Ön mektup, özgeçmişinizin kısa bir özeti değil; sahip olduğunuz olduğunuz niteliklerin, okuyucu için neden önemli olduğunu anlattığınız yerdir.

Ön Mektup Yazmaya Başlamadan Önce

Ön mektubunuzu yazmaya başlamadan önce, genel olarak okuyucuya yaklaşım tarzınızı ve takip etmek istediğiniz genel anlatım stratejinizi belirlemeniz istediğiniz sonuçları almanızda size yardımcı olacaktır.
Bu amaçla kendinize aşağıdaki soruları sorarak ilk adımı atabilirsiniz:
1. Potansiyel işveren neye ihtiyaç duyuyor? En çok hangi yetenekleriniz, bilginiz ve tecrübeleriniz hedeflediğiniz işe kabul edilmenizde size avantaj sağlayacaktır?
2. Amacınız ne? Özel olarak ilgilendiğiniz bir pozisyona mı başvuruyorsunuz, görüşmek için randevu almak mı, yoksa yalnızca şirketteki genel olarak iş imkanları hakkında bilgi edinmek mi istiyorsunuz?
3. Hangi özelliklerinizi ön plana çıkaracaksınız? Eğer bir iş ilanına başvuruyorsanız, ilanda belirtilen özellikler ile ilişkilendirilebiliecek özelliklerinizi ön plana çıkarın. Eğer genel bir ilana başvuruyor ya da sadece özgeçmişinizin o şirkette bulunmasını ve olabilecek olan belirli pozisyonlar için gelecekte de değerlendirilmeye alınmasını istiyorsanız sizin için önemli olan, tercih edeceğiniz alanlarda değerlendirilmeniz için size avantaj kazandırabilecek ve şirketin genel işe alma prosedürlerini dikkate alan özellikleriniz üzerinde durun.
4. Hangi tecrübe ve geçmiş başarılarınız başvurduğunuz pozisyonla ilişkilendirilebilir? Üçüncü soruda belirtmiş olduğunuz özelliklerinizi destekleyebileceğiniz başarılarınız var mı?
5. Neden bu şirkette çalışmak istiyorsunuz? Şirket hakkında bilgileriniz nelerdir? Ürünlerini veya servislerini tanıyor musunuz? Şirket vizyonlarını, misyonlarını, organizasyonel kültürlerini, hedeflerini ve felsefelerini kendi değerleriniz, geçmiş tecrübeleriniz ve hedefleriniz ile nasıl ilişkilendirebilirsiniz?
Bu sorulara nasıl cevap verebileceğinize karar verdiyseniz ön mektubunuzu yazmaya başlayabilirsiniz.

Ön Mektup Nasıl Yazılır?

Genelde her türlü yazıda olduğu gibi ön mektuplarda da giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinin olması önerilmektedir. Her bir bölüme ne kadar önem verileceği, ne kadar bilgi aktarılacağı size, başvurduğunuz şirkete ve ilgilendiğiniz pozisyonlara göre değişiklik gösterebilir.

Giriş

Bu bölüm, işverene kim olduğunuzu, eğer ilan başvurusu ise bu ilanı nerede gördüğünüzü açıkladığınız yerdir. Kendinizi, başvurduğunuz pozisyon ile ilişkilendirmenizi sağlayacak şekilde kısa cümlelerle tanıtabilirsiniz. Neden özgeçmişinizi göndererek bu şirkete başvurduğunuzu, iş ilanına başvuruyorsanız ilanı nerede ve nasıl gördüğünüzü belirterek, ilan başvurusu değil genel bir başvuru ise kariyer beklentilerinize kısaca değinerek açıklayabilirsiniz.

Gelişme

Bu bölümde kısa cümlelerle ve açık bir şekilde başvurduğunuz şirket ve pozisyon ile neden ilgilendiğinize, hangi özelliklerinizin size bu pozisyonda avantaj sağlayabileceğine ve geçmiş iş tecrübelerinizdeki başarılarınıza değinerek sizin neden değerlendirmeye alınmanız gerektiği konusunda okuyucuda ilgi uyandırın. Bu bölümde sahip olduğunuz niteliklere genel olarak değinerek başlayıp, ardından gerekirse detaya inerek örneklerle bu özelliklerinizi destekleyebilirsiniz. Daha sonra şirket ve başvurduğunuz görevle ilgili ne tür bilgilere sahip olduğunuza ve neden bu göreve uygun olabileceğinize okuyucunun dikkatini çekebilirsiniz.

Sonuç

Bu bölümde, başvuru amacınızdan, şirket hakkında bildiklerinizden ve ulaşmak istediğiniz sonuçlardan bahsedebilirsiniz. Ön mektubun amaç kısmını, paragraf halinde ya da bir liste halinde yazabilirsiniz.
Şirket hakkındaki bildiklerinizi, neden onları seçtiğinizi ve onlarla çalışmak istediğinizi açıklarken kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz bilgiler başvuracağınız pozisyon ile değişmekle birlikte genel olarak şirketin piyasadaki referansları, satış rakamları veya cirosu, şirket büyüklüğü (hem Türkiye’de hem de yurtdışında), şirket kültürü ve yönetim felsefesi gibi aslında o şirketteki tüm çalışanları ve çalışmak isteyenleri ilgilendiren konularda bilgi sahibi olduğunuzu gösterin. Böylece başvurduğunuz şirketler sizin özellikle onları seçtiğinizi düşünebilirler ve mektubunuz amacına daha kolay ulaşabilir.
Kapanış cümleniz ise sadece okuyucuya zamanını ayırdığı ve sizi olumlu bir aday olarak değerlendirdiği için teşekkür ettiğiniz yer olmamalı. Burası aynı zamanda bundan sonra sizin iletişimi nasıl sürdüreceğinizi (telefon veya e-mail ile), onları görüşme randevusu belirleyebilmek için ne zaman arayacağınızı belirttiğiniz yerdir.
Ön mektubunuzu göndermeden önce, anlam, gramer ve noktalama işaretlerinde olabilecek hataları düzeltmek amacıyla son bir kez daha okuyun. Tüm adımları tamamladıysanız imzanızı atarak (veya Gönder’e tıklayarak) mektubu bitirebilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.